09120201137 info@iespresso.ir
جمعه, آبان ۲۴, ۱۳۹۸
اسپرسو
اسپرسو
قهوه

تفاوت قهوه ترک، اسپرسو و فرانسه با هم

651بازدیدها

شاید از نظر یک غیر حرفه ای قهوه ها با هم فرقی نداشته باشند و دلیل این همه نام برای نوشیدنی هایی که بر پایه قهوه هستند، فقط برای بازار گرمی جذب مشتری بداند. اما دنیای قهوه گسترده تر از آن است که ابزاری برای کاسبی باشد. نگاهی به لیست و قیمت تجهیزات کافه خود بیانگر آن است که اگر همه قهوه ها یکی هستند پس این همه تجهیزات مختلف برای چیست؟

در واقع قهوه چندین مدل خاص ندارد و فقط طرز تهیه آنها با هم فرق دارد و البته این طرز تهیه باعث می شود تا طعم ها مختلف و همچنین میزان کافئین در آنها متفاوت باشد. از این رو است که مدل های مختلفی نوشیدنی بر پایه قهوه وجود دارد.

بیشتر بخوانید: مصرف چه میزان قهوه در روز مناسب است؟

معروفترین قهوه ها شاید قهوه ترک، اسپرسو و فرانسه باشند هر چند مدل های دیگر قهوه هم بسیار محبوبند اما بیشتر از همه این سه مدل نامش بر سر زبانها است.

تفاوت قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو در چیست؟

قهوه ترک: به روشی از تهیه قهوه گفته می شود که خاص است. از همان لحظه خرید قهوه باید هدفتان مشخص باشد چه مدل قهوه ای میخواهید دم کنید چرا که ریز و درشتی دانه های آسیاب شده قهوه مهم است.

برای تهیه قهوه ترک، قهوه ای با رست یا برشتگی روشن و درجه آسیاب بسیار ریز (مثل آرد) لازم است. اگر این موارد رعایت شود طعم، عطر، رنگ آن با قهوه فرانسه متفاوت خواهد بود. مورد دیگری که در آن قهوه فرانسه و ترک در آن متمایزند اندازه فنجان و نوشیدنی است!

قهوه ترک
قهوه ترک

قهوه فرانسه: برای تهیه این نوع قهوه باید دانه های قهوه مخصوص این کار برشته و آسیاب شده باشند. معمولا میزان برشتگی یا رست این قهوه ملایم است و دانه ها درشت تر آسیاب می شوند. اما مورد دیگر که قهوه فرانسه را از ترک متمایز می کند. دستگاهی است که با آن تهیه می شود.

چون فرنچ پرس یا دستگاه قهوه ساز بر میزان درجه آسیاب دانه تاثیر می گذارد پس دانه باید متناسب با فرنچ پرس یا دستگاه قهوه ساز آسیاب شود.

قهوه اسپرسو: درست مانند دو مورد قبل باید مواردی در تهیه مواد اولیه قهوه رعایت شود که قهوه نام اسپرسو بر خود گیرد. درجه آسیاب، رست و ابزاری که با آن قهوه تهیه می شود متفاوت است.

برای تهیه قهوه اسپرسو شما به ابزاری به نام موکاپات یا دستگاه اسپرسو ساز نیاز دارید. درجه برشتگی قهوه های اسپرسو معمولا متوسط و تیره تر می باشد. و مقدار آسیاب هم که به اندازه دانه های نمک برای موکاپات است.

تفاوت مزه قهوه ترک و فرانسه و اسپرسو:

از آنجایی که روش تهیه این سه مدل قهوه با هم تفاوت دارد پس طعم آنها هم متفاوت است. در بین این قهوه ها اسپرسو بیشترین میزان تلخ بودن را دارد، بعد از آن قهوه ترک تلخ است و در نهایت کمترین تلخی را قهوه فرانسه دارد.

تفاوت انواع قهوه
تفاوت انواع قهوه

از نظر رقیق بودن قهوه فرانسه رقیق ترین است تقریبا مثل چایی و بعد از آن قهوه ترک رقیق است و در نهایت از همه غلظ تر قهوه اسپرسو است.

طرز سرو شدن این نوع قهوه ها هم متفاوت است. به طوری که قهوه فرانسه در فنجان بزرگ سرو می شود، قهوه ترک در فنجان معمولی و قهوه اسپرسو در فنجان کوچک سرو می شود.

زمان تهیه قهوه ترک آنچه در ته فنجان می ماند لرد یا تفاله قهوه می باشد که خوردن آن توصیه نمی شود. برای داشتن قهوه ای با کیفیت بیشتر، از قهوه های تازه رست و تازه آسیاب استفاده کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

سه × 5 =