09120201137 info@iespresso.ir
جمعه, آبان ۲۴, ۱۳۹۸
قهوه

قهوه یونانی و طرز تهیه آن را بیاموزیم

287بازدیدها

آیا تا به حال اسم قهوه یونانی را شنیده اید؟ نحوه ی تهیه ی این قهوه نظیر قهوه ترک است. جالب است بدانید که برای اثبات مالکیت تهیه قهوه با ایبریک، کشمکش های زیادی بین این دو نوع وجود داشته است. در ادامه ی این مطلب قصد داریم قهوه یونانی و آداب نوشیدن آن را به شما عزیزان بیاموزیم.
قهوه یونانی چیست؟
قهوه یونانی، قهوه ای است که درون ایبریک نظیر تهیه ی قهوه ترک صورت می گیرد. تنها تفاوت آن این است که در فنجانی کوچکتر از فنجان قهوه ترک سرو می شود. جالب است بدانید که یونانی ها برای اضافه کردن مقادیر شکر به قهوه، اسم های مختلفی را برای آن تعیین کرده اند.
برای درست کردن قهوه یونانی نیاز به مقداری پودر قهوه آسیاب شده یعنی ریزترین ساب کاملا به صورت آدری نیاز داریم. به همراه یک عدد ایبریک و مقداری شکر که آن هم به صورت اختیاری می توانید به قهوه بیافزایید!

نحوه درست کردن قهوه یونانی

همان طور که گفته شد، طرز تهیه ی قهوه یونانی با قهوه ترک تفاوت چندانی ندارد. برای درست کردن قهوه ترک به ۷۰ تا ۸۰ گرم آب به ازای هر فرد احتیاج دارید. لازم به ذکر است که شات قهوه های یونانی کوچکتر از قهوه ترک است. سه قاشق چای خوری شکر، و همچنین سه قاشق چای خوری قهوه برای هر فنجان در ایبریک بریزید. این نسب ذکر شده، قهوه ای غلیط و قوی است که در زبان یونانی آن را variglykos می نامند.
ایبریک را روی شعله ای کم قرار دهید. توجه کنید که قهوه و شعله را به حال خود رها نکنید. بعد از گذشت مدتی کوتاه متوجه خواهید شد که قهوه نظیر آتشفشان رو به بالا می آید. زمانی که قهوه بالا آمد و شروع به کف کردن کرد، آن را از شعله فاصله دهید و دوباره پس از چند ثانیه آن را به شعله نزدیک کنید. در صورتی که قهوه شما زمان بیشتری روی شعله باقی بماند، فوم روی آن در داخل قهوه حل می شود. در این لحظه می توانید قهه خو را با یک لیوان کوچک آب سرو نمایید. بهتر است کف روی قهوه را با دوستانتان تقسیم کنید. زمانی که دارید قهه را از میزی به میز دیگر جا به جا می کنید، این عمل را بسیار آهسته و آرام انجام دهید چرا که در غیر این صورت باعث می شود کف قهوه درون آن حل شود.

قهوه یونانی
قهوه یونانی

رسوم نوشیدن قهوه

توجه داشته باشید که شات های قهوه یونانی شبیه به قهوه ترک است بنابراین ممکن است با اسپرسو اشتباه گرفته شود. نسل های قدیمی تر دوست داشتند با قهوه یونانی با صدای بلند آواز بخوانند، چراکه معتقد بودند این عمل لذت نوشیدن قهوه را دو چندان می کند. لازم به ذکر است که آن ها امروز به این امر علاقه چندانی نشان نمی دهند و حتی دور از ادب تلقی می کنند. افراد یونانی دوبار در روز یکی صبح و دیگر پس از خواب بعد از ظهر قهوه می خورند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

هجده − پنج =